9 دلیل برای اثبات اینکه هر کودکی باید حداقل یکبار نقش کشاورز کوچولو را در زندگی خود بازی کند

بی هیچ کم و کاستی همه قبول داریم که لحظات فراموش نشدنی هر شخصی، آن بازه هایی است که با پدر و مادرش صرف پرداختن به کاری شده است. حال چه بهتر که فعالیت مذکور، بابِ طبعِ کودک و دوران کودکی باشد. فقط برای یک لحظه تلاش کنید یک تصویر، هر چند کوتاه از روزهای اول شکل‌گیری حافظه خود باز آفرینی کنید. شخصیت کودکی شما عاشق آب و خاک و گل نیست؟
حتما که هست. به همین خاطر نه تنها به صورت تجربی، که یافته های علمی نیز نشان می‌دهند بهتر است والدین برای فعالیت‌های میدانی با فرزندان خود وقت مشخصی تخصیص دهند. یکی از پرفایده‌ترینِ فعالیت‌ها، باغبانی و کشاورزی کودک است. ما برای ادعای خود شواهدی متقن و قابل اتکا داریم، اگر در برابر ساختن ذهنیت، شخصیت و روح و روانِ کودک خود احساس مسئولیت می کنید، پیشنهاد می کنیم سطرهای پیش رو را از دست ندهید. فواید کشاورزی کودک را به طور مختصر می‌توان در 9 دلیل زیر خلاصه نمود:
1- ایجاد پیوندهای قدرتمند خانوادگی: آیا به جز صرف ناهار و وعده های غذایی، تماشای سریال یا یک رقابت ورزشی، عامل دیگری وجود دارد که اعضای خانواده‌ی شما را به هم پیوند دهد؟ البته که این دست از فعالیت ها از هیچ بهتر است، اما می‌تواند خیلی بهتر باشد. به این دلیل باغبانی و کشاورزی کودک مورد تاکید است، به این خاطر که تمامی خانواده درگیر می شوند. در این هنگام برای آن که دغدغه‌های یک کشاورز کوچولو برطرف شود، همه ی اعضای خانواده متحد، درکنار هم و برای یک هدف تلاش می‌کنند تا کشاورز کوچولوی خانواده‌شان به نتیجه دلخواهش دست پیدا کند.
2- مصرف سبزیجات و غذاهای سالم: دقیقا نمی دانیم چرا، ولی کودکان دربرابر مصرف سبزیجات و گیاه های سبز، فورا مقاومتی عجیب و غریب از خود نشان می‌دهند. کشاورزی کودک این اتفاق را از بین برده و نه تنها کشاورز کوچولو قصه ما عادت‌های غذایی سالم‌تری پیدا می کند، بلکه تمامی اعضای خانواده می‌توانند عادت‌های غذایی سالم‌تری را تجربه کنند.
3- آشنایی و ایجاد پیوند با طبیعت: این یکی را خیلی توضیح نمی دهیم چون واضح و روشن است. زندگی مدرن، انسان امروزی را از اصل خود و مادر خود که همانا طبیعت باشد، دور کرده است. کشاورزی کودک به انسان‌ها کمک می‌کند که از همان سنین کم با طبیعت انس بگیرند و این ا انس و الفت را سالیان دراز حفظ کنند.
4- دریافت دغدغه های محیط زیستی: وقتی در اخبار اعلام می شود که هزار هکتار جنگل در آتش سوخت، واکنش کودک شما چیست؟ برای اینکه یک انسانِ هماهنگ و همگام با طبیعت، پای به اجتماع بگذارد، نیاز است تا بعضی از مسائل را شخصا تجربه کند. اگر کودک شما تنها یک درخت را خودش بکارد و یا کشاورزی تنها چند متر زمین را خودش به عهده بگیرد، آن گاه اوضاع و واکنش کودک شما به مسائل زیست محیطی تفاوت زیادی خواهد داشت.

5- فراگیری سیستم علت و معلولی: از منظر فلسفی نمی‌گوییم(زیرا ممکن است اصلِ علت و معلول را قبول نداشته باشید)، اما در فیزیک انسانی و طبیعی هر کنشی، واکنشی در پی دارد. این که کودک شما درک کند آن چه درو می‌کند، حاصل همان فرایند کاشتی و داشتی است که طی کرده، مطلبی نیست که در جایی به جز فرایند کشاورزی به دست آید.
6- ایجاد قدرت حلِ مساله: فرزند شما همیشه کودک نخواهد بود و متاسفانه روزی حمایت شما را پشت خود احساس نخواهد کرد. در آن زمان است که عیار تربیت فرزندِ شما مشخص می‌شود. آیا کودکِ دیروز می‌تواند از پسِ چالش‌های پیش رویش برآید؟ دست و پنجه نرم کردن با طبیعت و رام ساختن نا ملایمات در مسیرِ کشاورزی، یک کودک را ورزیده می سازد.
7- تمرینِ خلاقیت: چیزی که شما در اختیار کودک قرار می‌دهید چند متر زمین است و کمی بذر و چند وسیله مورد نیاز برای کشاورزی. الباقی کار تمام و کمال، بسته به خلاقیت کشاورز کوچولوی شما، متغیر خواهد بود. این جمله را از ما داشته باشید، جایی بهتر از زمین، باغ و باغچه نمی‌تواند خلاقیت آدمی را به چالش بکشد.
8- ارتقای روند یادگیری: حتما خوانده‌اید و شنیده‌اید که محشور بودنِ با گیاه روند یادگیری علمی فرزندان را ارتقا می‌دهد، اما منظور ما تنها درس های مدرسه نیست. در این دوره و زمانه کسانی برنده هستند که از هر رویدادی درس بگیرند. وقتی که فرزند شما حین باغبانی و کشاورزی، حرکت یک ستون مورچه را زیر نظر گرفت و با دقت مورد بررسی قرار داد، این صحبت‌های ما را به خاطر آورید.
9 -آشنایی با قصه ی زندگی: تا به حال مجبور شده‌اید مفهوم تولد و مرگ را برای کودک خود بازگو کنید؟ کار سختی است مخصوصا وقتی که مرغش یک پا داشته باشد و پاسخ سوال را در لحظه بخواهد. نگران نباشید، کشاورزی به کودک می آموزد که چرخ دنیا بر چه پاشنه‌ای می‌چرخد. او هر روز تولد و مرگ و زندگی را در طبیعت می‌بیند و تجربه می‌کند.
منبع:
https://www.offthegridnews.com/survival-gardening-2/9-reasons-every-child-should-help-grow-a-garden/

نمایش یک نتیجه